Astronotlar HoloLens’i Denedi

Bilim 12 Mart 2016
1.058 hit

Nasa astronotları Microsoft'un gerçeklik gözlüğü olan HoloLens'i denedi. Uzaydan dünya ile hologramik bağlantı kuruldu.

Microsoft gerçeklik gözlüğünde çığır açacak buluşu olan hologram teknolojisi ile hayatımızı ve teknolojimizi bambaşka bir yere götürecek olan cihazı HoloLens’i piyasaya sunmaya hazırlanırken, en büyük tanıtımı Nasa’nın astronotlarını kullanarak yapmış oldu.

Gerçeklik algısını daha ötelere taşımak isteyen Microsoft uzun süredir üzerinde çalıştığı HoloLens sanal alemi daha da derinleştirmeyi hedefliyor. HoloLens türevi gözlükler hakkında tartışmalar sürerken Microsoft’un HoloLens’i Nasa astronotları tarafından test edildi. Daha önce su altı dalgıçları tarafından test edilen HoloLens aracılığıyla uzay istasyonundan astronotlarla iki saat süren bir Skype görüşmesi gerçekleştirildi.

Gerçeklik gözlüklerinin görüntülü görüşmelerde web kameralarının yerini alıp alamayacağı bilinmez Astronot Scott Kelly tarafından test edilen HoloLens’in kısa bir süre içinde satışa sunulması bekleniyor. Kelly HoloLens’in muhteşem şekilde çalıştığını ve buna çok şaşırdığını dile getirdi.

HoloLens’i diğer gerçeklik gözlüklerinden farklı kılan grafiklerde görülen nesnelerin havada süzülmesi. Bu özellik ışığın direkt olarak göze yansıtılmasından ötürü oluyor ve diğer ürünlere göre gerçek duygusunu arttırıyor. Kelly HoloLens’in astronotların uzaydaki hayatını kolaylaştıracağı görüşünde. Uzay istasyonundan astronotların görüş alanına grafik olarak işaretlemeler yapılabilecek ve HoloLens sayesinde astronotlar verilen görevleri yapabilecekler. Bununla astronotların yaşadığı kafa karışıklıklarının giderilmesi de hedefleniyor.

Kaynak: engadget
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.