ASELSAN Ürünleri 63 Ülkeye İhraç Ediliyor

Haber, Teknoloji 25 Mart 2016
3.135 hit

Yerli savunma sanayinin öncüsü milli gururumuz ASELSAN'ın ihracat yaptığı ülke sayısı 63'e çıktı.

1975 yılında TSK’nın haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan ve günümüzde Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın himayesinde bulunan ASELSAN TSK’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı olan savunma sanayi ürünlerini üretmekle kalmıyor ürettiğinin %20’sini dünyaya ihraç ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri personelini olası tehditlere karşı korumak ve taarruz gücünü en son teknolojilerle güçlendirmek adına bir çok projeye imza atan ASELSAN’ın geliştirdiği projelerin ünü dünyayı aştı. En son Bahreyn, Şili ve Vietnam’a ürünler ihraç eden ASELSAN’ın ihraç yaptığı ülke sayısı böylece 63’e çıkmış oldu.

Türkiye’nin savunma sanayisinde dışa bağımlığının azaltmak ve en yeni teknolojilerle bu alanda dünya markası olmak adına emin adımlarla ilerleyen ASELSAN’ın net satışları önceki yıla nazaran yüzde 10 kadar artarak 2 milyar 780 milyon liraya çıktı. Bu satışların %52’si TSK’ya %28’i de özel kuruluşlara ve diğer kurumsal müşterilere yapıldı. Geri kalan %20’lik satış ise diğer ülkelere ihraç edildi.

İnovasyon konusunda ülkemizin en ileri gelen kurumu olan Aselsan; askeri haberleşme, kamu haberleşme güvenliği, uydu deniz hava haberleşme sistemleri, silah sistemleri, radar sistemleri, füze sistemleri ve elektronik harp sistemleri gibi bir çok alanda projeler geliştirip bu projeleri hayata geçiriyor.

Aselsan’ın ürettiği ve görevi düşman radarlarını yanıltıp kör etmek olan Koral geçtiğimiz günlerde adından oldukça söz ettirmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.