Microsoft Tay.AI Sapık, Küfürbaz ve Irkçı Oldu

Haber 25 Mart 2016
1.642 hit

Microsoft'un yapay zeka botu Tay.AI sapık ve küfürbaz tweetleri ile ortalığı karıştırdı.

Yapay zeka üzerine çalışmalar yapan bir çok firma var. Microsoft da bu firmaların başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un satın aldığı Minecraft oyununun yapay zeka çalışmaları için kullanılacağı haberini yapmıştık. Microsoft’un bir diğer yapay zeka projesi olan ve geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı da aktif edilen yapay zeka sohbet botu Tay.AI attığı ırkçı, müstehcen ve nefret içerikli tweetleri ile bir anda gündem oldu. @TayandYou kullanıcı adıyla söz konusu tweetleri atan botu Microsoft geçici olarak kapattı ve attığı tweetleri silip hesabı tekrar aktif hale getirdi.

Kullanıcılar @TayandYou’ya mention atıp sorular soruyor ve yapay zeka botu da geliştirildiği algoritmalara göre bu sorulara cevaplar verip sohbeti koyulaştıracaktı. Ama Tay.AI sorulan sorulara geliştiricilerini hayal kırıklığına uğratan tarzda müstehcen, küfürlü ve ırkçı yanıtlar verdi.

Twitter kullanıcılarını da şaşkına çeviren yapay zeka botu soykırımı desteklediğini hatta kadınların değersiz olduğunu ifade etti. Bu ve buna benzer küfürlü tweetlerin ardından bazı twitter kullanıcıları “Yapay zeka botunu bile kendimize benzettik” şeklinde yorumlar yaptılar. Bazı twitter kullanıcıları ise projenin yapımcılarını eleştiren yorumlar yaptı. Daha sonra Microsoft yetkilileri olayı fark etti ve tedbiren hesabı kapattı ve ilgili tweetleri silip hesabı yeniden açtı.

Hesabın geçici olarak kapatılmasının üzerine twitter’da #JusticeForTay isimli bir etiket açıldı ve Tay.IO projesinin devam ettirilmesi istendi. Geliştiriciler Tay’in twitter kullanıcıları tarafından eğitilmesini ve doğruyu yanlışı buna göre ayırt etmesini planlıyor. Yani Tay bir bakıma twitter kullanıcılarının birer aynası olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.