Yapay zeka Minecraft ile mümkün mü?

Oyun 15 Mart 2016
944 hit

Son zamanlarda çocuklar hatta gençler arasında en çok oynanan oyun olan Minecraft geliştirilecek ve yapay zeka deneylerinin yapıldığı bir platform haline gelecek.

Microsoft geçtiğimiz sene Minecraft adlı oyunu satın almıştı. Oyun ile ilgili ciddi planlar kuran Microsft, Temmuz’la birlikte amatör bilgisayar kullanıcılarının ve bilim insanlarının oyundaki küplerle sanal alemde yapay zeka programlarının gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Minecraft’ın çocukların küplerle evler inşa ettiği ve çocuk zekasının gelişimine yararları sağlayıp sağlamadığı tartışılırken Microsoft bu oyunu bir yapay zeka araştırma ve geliştirme simülasyonu haline getirmeyi hedefliyor. Ayrıca oyun üzerinde yapay zeka deneyleri yapmanın sıfırdan bir robot üretmekten daha maliyetsiz olması da Microsoft’a göre oldukça makul.

Minecraft oyuncularının yapay zeka deneylerine katılabilmesi için oyuna ek olarak AIX isimli programı da kullanmaları gerekiyor. Bu yazılım sayesinde yapay zeka kodları yazılacak ve oyundaki karakterler bu kodlara göre hareket edecek, karakterlerin verdiği tepkilerle ilgili geri bildirimler alınabilecek. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan AIX binlerce kişi tarafından geliştirilmeye müsait olacak. AIX deneyleri şimdilik sadece oyununu offline modunda geliştirilebilecek. İlerleyen zamanlarda oyuncuların yapay zeka kodlarının bir birleriyle online modda etkileşime geçirilmesi hedefleniyor.

Daha önce de bir video oyunu ile yapay zeka geliştirme çabaları olmuştu. Microsft bu iş için en uygun oyunun, sonsuz tasarım ve konuma sahip olan Minecraft olduğunu düşünüyor. Her bir yapay zeka o kullanıcının ürünü olacağı için projenin başarılı olacağı düşünülüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.