Cubetto Çocuklara Kodlamayı Hem Sevdirecek Hem Öğretecek

Teknoloji 14 Mart 2016
1.482 hit

Çocukların severek kodlama öğrenmesi için Primo Toys firması Cubetto isimli bir oyun seti hazırladı.

Türkiye’de bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir çok gencin en büyük eksikliği hiç bir kodlama diline tam manasıyla hakim olmamaları. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde okullara kodlama dersi getireceği konuşulurken Primo Toys çekirdekten kodlayıcı yetiştirmek adına önemli bir ürün olan Cubetto’yu satışa sundu.

Çocukların analitik zekasını geliştirmeyi hedefleyen firma kodlamayı öğretirken çocukların eğlenmesini sağlıyor. Cubetto oyun setinin içinde Cubetto robotu, pano, harita ve her bir işlevi farklı renkli bloklar yer alıyor.

Yeşil blokların işlevi ileri doğru ilerleme, sarı bloklar sola gitmeyi, kırmızı sağa gitmeyi, mavi renkli bloklar ise fonksiyon belirlemeye yarıyor. Panoya yerleştirilen blokların dizlimine göre Cubetto robotu harekete geçiyor. Verilen komutlara göre hareket ettiği için çocuklar hem eğleniyor hem de kodlama mantığını kavrıyor. Çocuklar bir haritada hedefledikleri noktaya Cubetto’yu kodlama dizimi ile ulaştırmaya çalışıyor ve birbirleriyle tatlı bir rekabet içine girebiliyorlar.

Cubetto sayesinde 3 yaşından sonra çocuklar kodlamaya ilk adımı atmış olacaklar. Cubetto oyun setine sahip olmak isteyenler için 24 gün sonra bitecek bir kampanya mevcut. Seti ön siparişle almak isteyenler 5$ ila 995$ arasında değişen bir bağışta bulunmaya söz veriyorlar ve böylece hem proje desteklenmiş oluyor hem de projenin daha gelişmesi için bir fon sağlanıyor. 24 gün sonra bitecek kampanyaya şu ana dek 1510 bağışçı  324 bin 563 dolara ödemiş durumda. Kampanya bittikten sonra setin satış fiyatının 145$ olması planlanıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.