Microsoft Korsan Windows Kullanıcısı Avında

Teknoloji 15 Mart 2016
850 hit

Microsoft Windows ve Office ürünlerini korsan olarak kullananları tespit edip ürünlerin ücretini onlardan tahsil etmekte kararlı.

Microsfot Office ve Windows ürünlerini korsan yollardan kullananların peşine düştü. Türkiye’de de dönem dönem kamuya açık internet kafelerde ve bazı işyerlerindeki bilgisayarların korsan Windows kullanıp kullanmadıklarını araştıran Microsoft, Comcast isimli internet sağlayıcısından korsan Windows’u korsan kullanan kullanıcıların IP adreslerini verdi ve kullanıcıların açık adres bilgilerini talep etti.

Microsft Windows ve Office bunun yanında çalındığı tespit edilen bazı gerçek ürün anahtarının korsan bir şekilde etkinleştirildiğini fark etmiş durumda. Söz konusu ürün anahtarlarının aslında farklı ülkelere ve farklı firmalara ait olmasına rağmen, başka yerlerde etkinleştirildiği üzerinde duruluyor. Microsoft hangi ürün anahtarının hangi IP adresi üzerinden etkinleştirildiğinin kaydını tuttuğu için olası korsan ve çalıntı durumlarında ISS servis sağlayıcılarından IP adresleri hakkında bilgi talep edebiliyorlar. Microsoft ürünülerini korsan kullanan kullanıcılardan tazminat talep edebiliyor. Türkiye’de de korsan Windows kullanımı hatrı sayılır oranda olsa da şimdilik Microsoft’un ev kullanıcıları için hukuksal bir yaptırım yaptığı haberine denk gelmedik. Ancak Microsoft’un eli ABD’deki korsan Windows kullanıcılarının ensesinde olacağa benziyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.